Causa Džbán - jedno velké překvapení - převzato z časopisu Vaše 6 - publikováno 7.10.2010

08.10.2013 22:27

Psali jsme: CAUSA DŽBÁN – Jedno velké překvapení

  • Zveřejněno 7. 10. 2013 11:02
V minulých vydáních našeho časopisu Vaše 6 jsme se velmi podrobně věnovali vodní nádrži Džbán, která je jedním z nejpopulárnějších přírodních koupališť v Praze. To jsme ovšem ještě netušili, a bohužel ani lokální politici, že se Džbánem má již jiné plány soukromá společnost, která v tichosti v dražbě vykoupila pozemky od společnosti Pražská kanalizace a vodní toky, státní podnik „v likvidaci“.

Vše tedy vyšlo najevo až po červencovém vydání Vaši 6 a Praha 6 seo prodeji pozemků dokonce dozvěděla až poté, co je od společnosti Pražská kanalizace a vodní toky v „likvidaci“ odkoupila společnost Molepo. Velká většina veškeré plochy kolem koupaliště nyní patří společnosti Molepo, která ji získala ve veřejné dražbě. Přestože se jedna o pozemky, na kterých dle stávajícího územního plánu nelze v žádném případě stavět, nový vlastník již zveřejnil studii, podle níž chce část území využít pro bydlení. A požádal o změnu územního plánu. O žádosti budou nyní jednat odborné komise i Rada městské částia je jisté, že takovou žádost nepodpoří. „Zásadně s jejich záměrem nesouhlasím,“ uvedla starostka Marie Kousalíková s tím, že za alarmující považuje fakt, že se Praha 6 o prodeji pozemků dozvěděla až poté, co radnici oslovili zástupci vlastníka spolu s architekty. „Zástupci vlastníka spolu s architekty kontaktovali v srpnu radnici a představili svůj záměr realizovat v této oblasti bytovou výstavbu. Předvedli nám něco, co v Šárce opravdu být nemůže, a to jsme jim na jednání sdělili. Zásadně s jejich záměrem nesouhlasíme, ten navíc není v souladu s územním plánem,“ řekla starostka Prahy 6 Marie Kousalíková.

Začátkem září společnost Molepo představila svůj záměr výstavby několika bytových jednotek také veřejně a při té příležitosti její zástupci sdělili, že bez potřebných investic bude celý areál v blízké době v havarijním stavu a dojde k jeho uzavření. „Nenecháme se vydírat, aby nás drželi v šachu tím, že to neopraví. Máme možnost dávat pokuty vlastníkovi pozemku i zchátralých budov,“ řekla starostka Kousalíková. Společnost uvažuje o výstavbě několika bytových jednotek na půdorysu stávajících zdevastovaných šaten koupaliště. Další bytové domy by dle studie mohly být umístěny při Evropské ulici vedle bývalého Koospolu a v ulici Ke Dvoru. „Ani navrhované dopravní připojení není vyhovující a pro občany Vokovic, kteří zde žijí, je naprosto nepřijatelné,“ řekl Jan Záruba, místostarosta Prahy 6. Vše tedy nasvědčuje tvrdému boji představitelů Prahy 6 proti společnosti Molepo. Proti případné výstavbě na Džbánu již protestovala občanská sdružení, která podporují stanovisko radnice a připravili petici za zachování vodní nádrže Džbán a pozemků v jejím okolí k rekreačním účelům a pro trávení volného času občanů hlavního města Prahy.

 

Zpět

Kontakt

Spolek Šárecké údolí
Pod Mlýnkem 68/4, 160 00 Praha 6

Tel: +420 602 20 55 20

 

 

© 2011 Šárecké údolí, o.s., IČ:22886052, Č.Ú. 2500153774/2010